دوشنبه 30 مهر1386

شيخ سمعان پير عهد خويش بود!

 

  

      اشاره: دیروز گوشه ای از خاطراتم زنده شد، چرا كه در قسمت نظرات وبلاگ، عزيزي با رايحه مرقوم خويش روح و جان ما را پس از سالياني چند نوازشي دوباره داد، و به يادمان آورد كه زماني در مهد علم (دانشگاه) ما را رفاقتي بود با "مهدي" و اين رفيق هم مهد ما كه از قضا هم عهد ما نيز بود  هم پياله طريق بود و هماره در بحث ما شريك، و ديروز پس از سالها اين مهدي هم عهد، ما را به عهد مهد برد و در حاشيه متن ما يعني "طعنه اي به سريالهاي تلويزيون در ماه مبارك رمضان" (حاشيه اي كه الحق از متن قوي تر بود) به ارائه نظر خويش مبادرت نمود و از قضا از رهگذر حجيم بودن نظرات اين اهل نظر، ارسال يكباره آن ممكن نشد و  لذا مرقومه چند تكه او جلوه و تمثيلي از دل شرحه شرحه او گرديد، از اينرو  ما از سر ارادت، آن را يكجا در معرض علاقه مندان قرار مي دهيم تا مرهمي باشد بر درون پر آشوبش، هر چند مي دانيم كه در استفاده از بعضي مفاهيم و كلمات تسامح به خرج داده است، مثلا به جاي "فقه نمايان" از "فقه" استفاده كرده، و يا در خصوص برخي قواعد مسلم فقهي كه بزرگان اهل دل هم راضي به خدشه در آن نبودند، نادقيق سخن گفته است.  (براي در يافت مطلب به ادامه مطلب مراجعه فرماييد.)

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط رجبي در 9:7 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه 29 مهر1386

جزئيات عمليات سري ايجاد بي ثباتي در ايران

 

    اخيرا لوموند ديپلماتيك فرانسوي مقاله اي با عوان "تند روها ساز و برگ جنگ با ايران را فراهم مي آورند" را منتشر نموده كه ضمن محتمل دانستن وجود گزينه نظامي در فرجام رويارويي ايران و ايالات متحده، از اختلاف نظر ميان مقامات نظامي و ديپلماسي آمريكا در نحوه برخورد با ايران پرده برداشته و به تشريح پروژه  تشديد عمليات سري به قصد بي ثبات کردن جمهوري اسلامي پرداخته كه به شرط به تاخير افتادن حمله نظامي به ايران در دستور كار قرار گرفته است و  رئيس جمهور آمريکا نيز با صدور فرماني در پايان آوريل ۲۰۰۷ آنرا تائيد کرده است. اما نكته مهم آنكه مطالعه اين مطلب اين نتيجه را در بر دارد كه اين عمليات سري نه فقط جايگزين جنگ بلكه مقدمه جنگ نيز مي تواند باشد.

اين مقاله را در ادامه مطلب مي توانيد دريافت نماييد.

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط رجبي در 8:14 |  لینک ثابت   • 

شنبه 28 مهر1386

آمار در برابر آمار!

 

   از اطلاعات و آمارهاي متناقض منتشره در خصوص نرخ تورم، تاثير عدم تغيير ساعت بر مصرف انرژي، اثرات سهميه بندي بنزين و ... ، كه يك طرف آن دستگاههاي دولتي و طرف ديگر آن مركز پژوهشها و كمسيونهاي مجلس هستند، بگذريم مهمتر آمارهايي است كه مستقيما و براي اولين بار از زبان رئيس جمهور بيان شده است،

     اولي اظهارات رئيس جمهور در خصوص تخلفات مدير عامل بانك پارسيان در يكي از سفرهاي استاني ايشان و دومي دستور رئيس جمهور مبني بر عزل هيئت مديره بيمه ايران بوده است كه گذشت زمان از ناصحيح بودن اطلاعات ايشان نسبت به اين موارد مطروحه حكايت دارد، اما علي رغم اين موارد اخيرا دكتر احمدي نژاد در جمع دانشجويان در ماه مبارك رمضان اظهاراتي در خصوص دانشگاه آزاد ، قراردادهاي كلان ميلياردي و نيز مسائل مالي آن داشتند كه با جوابيه رسمي مسئولين اين دانشگاه مواجه شده است، ضمن توجه خوانندگان محترم به مشروح اضهارات رئيس جمهور و جوابيه دانشگاه آزاد، اين احساس را گوشزد می نمايم كه رئيس محترم جمهور در امر مبارزه با مفاسد اقتصادي و اداري بهتر است در قدم نخست تحقيقات را از تهيه كنندگان گزارشات و آمارها براي دولتشان شروع نمايند.

سخنان اخير رئيس جمهور در جمع دانشجويان

جوابيه دانشگاه آزاد

نوشته شده توسط رجبي در 13:56 |  لینک ثابت   • 

شنبه 28 مهر1386

فروش اشتباهى قطعات اف 14 در آمريكا

 

 

     زمستان گذشته اشتباهاً ۱۳۸۵ قطعه يدكى هواپيماهاى جنگنده اف ۱۴ را به افراد فروخته است، آن هم در حالى كه فروش اين قطعات از آغاز سال جارى ميلادى ممنوع بوده و ارتش ايران به دنبال به دست آوردن قطعات اف ۱۴ است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط رجبي در 10:55 |  لینک ثابت   • 

شنبه 28 مهر1386

حذف قتل ناموسى يك ايرانى از فيلم آمريكايى!

 

    شوراى ملى ايرانى- آمريكايى ها اعلام كرده كه موفق شده است سازندگان يك فيلم آمريكايى را متقاعد كند كه صحنه هاى مربوط به «قتل ناموسى» در يك خانواده ايرانى- آمريكايى را از فيلم حذف كنند.

       مسئولان شورا به عوامل فيلم گفته اند در شرايطى كه تنش بين دولتهاى ايران و آمريكا روز به روز بيشتر مى شود، گنجاندن «قتل ناموسى» در فيلم چهره ايرانى- آمريكايى ها را بيش از پيش تخريب مى كند...


ادامه مطلب
نوشته شده توسط رجبي در 10:21 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 26 مهر1386

اهميت خمس در كلام قرآن، پيامبر اعظم (ص) و اهل بيت (ع)

 

    در آيه 41 سوره انفال خوانديم: «واعلموا انّما غنمتم من شى‏ء فَاِنّ لِلّهِ خُمُسَه ...»، هرگونه غنيمتى كه بدست آوريد خمس آن را بپردازيد.

در اينكه مراد از غنيمت چيست، دو نظريه مطرح است: يكى نظر فقهاى شيعه كه مى‏گويند غنيمت شامل هرگونه كسب و درآمد مى‏شود و خمس بر هرگونه درآمدى است و ديگرى نظر مفسرين و فقهاى اهل سنّت كه مى‏گويند: خمس تنها در غنائم جنگى است و به همين دليل مسئله خمس را در كتاب جهاد مطرح كرده‏اند. ...

خمس پس از پيامبر

گرچه مسيرى كه پيامبر معين فرموده بود دچار انحراف گرديد و خلفا غنيمت را منحصر در غنائم جنگى نمودند و اهل بيت پيامبر تا زمان امام باقر عليه السلام و امام صادق عليه السلام از خمس منع گرديدند، ليكن هنگامى كه فضاى تبليغ براى اين دو امام عزيز باز شد، به مسئله خمس پرداختند.

بعد از امام صادق عليه السلام تا زمان غيبت حضرت ولى‏عصر عليه السلام امامان معصوم در مناطق مختلف مثل بلخ، بخارا، رى، قم، نيشابور، شيراز، همدان، خراسان، قزوين، اهواز، عراق، يمن، موصل و بغداد براى گرفتن خمس نماينده داشتند.

 دليل پيدا شدن فرقه واقفيه اين بود كه خمسِ مردم نزد يكى از نمايندگان امام كاظم عليه السلام جمع شده بود و هنگامى كه امام به شهادت رسيد آن نماينده اعلام كرد بعد از امام هفتم امامى نداريم تا بتواند اموالى را كه از خمس نزد او مانده تصرف كند.

آرى، نماينده امام معصوم نيز در معرض خطر انحراف است. ...


ادامه مطلب
نوشته شده توسط رجبي در 13:55 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 19 مهر1386

طعنه اي به سريالهاي تلويزيون در ماه مبارك رمضان!

 

     از نظر تكنيك و هنر فيلم سازي يقينا سريالهاي اخير در سطح بالايي سير مي كنند و شايد به مرحله حرفه اي خود راه يافته باشند به گونه اي كه تمامي مفاهيم متعالي فوق در پرده تصوير و در آيينه فيلم نامه نسبتا حرفه اي به گونه اي هنرمندانه بيان گرديده اند و اين شايد همان نكته دغدغه آفرين براي نگارنده باشد، چرا كه بعضا طرح مفاهيمي هر چند متعالي به روش حرفه اي اما براي مخاطباني آماتور، بيشتر پلي مي گردد بين اين مخاطبان و حاشيه هاي بعضا مبتذل فيلم، و پيش از آنكه حلقه ارتباط ميان مخاطب و مفاهيم متعالي آن اثر گردد، ذهن او را درگير حاشيه هاي جنجالي آن مي سازد، همان حاشيه هايي كه جذب مخاطب بهانه پيدايش آن است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط رجبي در 12:47 |  لینک ثابت   • 

دوشنبه 16 مهر1386

بهشتي مرد علم و عمل

    گفت و شنود حاضر در سال 1363 با حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي در جمع اصحاب رسانه‌ها صورت گرفته است و معظم‌له طي آن ضمن ارائه يک جمع‌بندي از کارنامه شهيد بهشتي در عرصه‌هاي گوناگون به نقل پاره‌اي از خاطرات خويش پرداخته‌اند که مي‌تواند دست‌مايه برخي پژوهش‌هاي علمي و تاريخي در اين موضوع باشد. اميد آنکه مقبول افتد.»


ادامه مطلب
نوشته شده توسط رجبي در 13:21 |  لینک ثابت   • 

دوشنبه 16 مهر1386

هنرمند آماتور يا حرفه‌اي؟!

 

 

 يكي از محدوده‌هاي دنياي حرفه‌اي، «تك رشته كاري» است كه رنگ آمريت به خود گرفته است و اين همان چيزي است كه استقلال هنرمند را به بند مي‌كشد. هرچه فرد از نردبان نظام آموزشي كنوني بالاتر رود به همان نسبت، در قلمرو علم بيشتر يك بعدي مي‌شود تا جايي كه بينش خود را در مورد مسائل خارج از حوزة تخصصي‌اش از دست رفته مي‌بيند. در دنياي حرفه‌اي مفاهيم تكه‌تكه شده‌اند و هر تكه‌اي متخصص خود را طلب مي‌كند، از اين‌رو هنرمند حرفه‌اي قادر به درك مفاهيم كلي و جهان شمول نيست. به طور مثال عشق در نگاه او هيچگاه شيرازه و جوهرة هستي نيست و آن مفهوم حقيقي خود را ندارد و همانند بسياري از مفاهيم ديگر شرحه شرحه گشته و به جزئي بي‌مقدار بدل گرديده‌است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط رجبي در 12:54 |  لینک ثابت   •